петак, 15. мај 2009.

Najbolji frajeri iz „Zastavinog“ solitera


 Svako hvali svoj kraj i svakom je najlepše tamo gde je rođen ili odrastao, samo što skoro svi Kragujevčani na pitanje „Odakle si”, obavezno prvo kažu iz kog su naselja pa tek onda ime grada. Ime kvarta iz kog potiču je, kažu, važno jer svaki od njih ima svoj šmek i prepoznatljivo obeležje na koje su ponosni.
Po naselju iz kog potiču Kragujevčani nepogrešivo znaju kakve je ko naravi, samo je dovoljno da kažu da li žive u Erdogliji, Pivari ili Aerodromu. Najbolji golubari i automehaničari su u Koloniji, dok se Stara Varoš, odnosno strogi centar grada, ponosi letnjim baštama u koje svake večeri svraćaju „najlepše devojke centra Šumadije”.
Stanovnici najstarijih naselja nekadašnje prestonice ističu pre svega svoje poreklo, stara zdanja, kuće i kultne kafane. Milan Arsenijević Mane je iz naselja Lekina bara, poznatom po tome što je Kragujevac ponikao baš na tom mestu.
- Železnička i autobuska stanica nekada su se gradile u samom centru grada, a one prolaze baš pored naših kuća. U ovom kraju postoje kuće koje su građene i pre Prvog svetskog rata. Lekina Bara poznata je i po mangupima, koji važe za najveće džentlmene u gradu, a i šire. Devojke iz našeg kraja, koje su inače najlepše, niko ne sme da dira! Ovo je mirno i tiho naselje, u koje policija nije ušla godinama - kaže Mane.
Stanovici Lekine bare ne zaboravljaju ni to da je njihov kraj nekada važio za popularno naselje u čijoj blizini je, na Košutnjaku, tridesetih godina prošlog veka, održavano prvenstvo u Nordijskom skijanju. Pivarci su ponosni na to što već decenijama žive u neposrednoj blizini prvog Vojno-tehničkog zavoda na Balkanu, koju zbog autentičnog izgleda zovu i „Srpski Mančester”. Ponose se i „Rujnom zorom” najstarijom kafanom u kraju i dobrim komšijskim odnosima.
U naselju Aerodrom nedavno su na „Fejsbuku” objavili da imaju najveći broj fanova na internetu - i to iz celog sveta. Kažu da je to ipak za ponos. Solitersko naselje u kome uglavnom žive bivši i sadašnji radnici „Zastave” i njihovi potomci, čiji muški predstavnici važe „za najbolje frajere u gradu”, ima i svoju parolu „Srbija do Tokija, Aerodrom do Žitoprodukta”.
- Mladi ljudi iz našeg kraja smislili su i himnu „Za moj kraj, za moj raj”, a na zastavi naselja imamo avion, kao simbol naziva naselja. Ponosni smo na mnogobrojne travnjake između solitera i dečja igrališta. U našem kvartu je jedna od najsavremenijih zelenih pijaca u ovom delu Srbije. Prednost je u tome što u naselju imamo sve što nam je potrebno, tako da ko ne želi, ne mora da silazi u centar grada - kaže Dušan Veljović.
A u strogom centru grada, koje je jedno od najstarijih naselja, neće propustiti da se pohvale da su stari varošani, kojima je sve, po čemu je Kragujevac poznat, nadohvat ruke - od gradske kafane „Balkan” do Miloševog venca, Prve gimnazije, najstarijeg pozorišta.
- Ta ulica je moje dvorište. Kad izađem iz kuće, zakoračim u stari Kragujevac i istoriju dugu skoro dvesta godina. Nema lepšeg mesta za življenje, nego onog po kome su hodali vladari - kaže Milanka Ostojić i podseća na Karađorđevu ulicu u kojoj baš u ovo vreme počinju da cvetaju najlepši drvoredi lipa.
Stanovici naselja Ilina voda najponosniji su na park od skoro 20 hektara, koji su sami obnovili pre nekoliko godina. Ne samo travnjake i klupe već su osnovali i mini zoološki vrt, nabavili konje i organizovali školu jahanja. Njihova zelena oaza prepoznatljiva je po skulpturi Uskršnjeg jajeta, napravljenog od odlivaka iz „Zastave”.
 (izvor -- BLIC)

Нема коментара: