петак, 13. фебруар 2009.

Lekarima najteže da nađu posao

KRAGUJEVAC - Poslodavci u Šumadiji sve manje traže nove radnike, pa je njihovo interesovanje za zapošljavanje opalo za petinu u januaru. Do posla najteže dolaze lekari, kojih na evidenciji nezaposlenih ima stotinak, a šanse da nađu posao su više nego minimalne. Posao odmah nađu građevinci, od nekvalifikovanih do inženjera.

Prema rečima Ljiljane Petrović, direktora Nacionalne službe za zapošljavanje u Kragujevcu, u Šumadijskom okrugu trenutno ima 35.350 nezaposlenih, od kojih su 20.255 žene.
- Najviše nezaposlenih je u Kragujevcu, 23.711. U toku prošle godine uspeli smo da nađemo radna mesta za više od 16.000 ljudi. Rezultat je bio dobar jer je za 15 odsto veći nego prethodne godine. Kako će ove godine ići trendovi zapošljavanja, teško je prognozirati, ali početak godine ne obećava - kaže Petrovićeva.
Prošle godine je u Šumadiji čak 3.169 radnika proglašeno tehnološkim viškom, pre svega zbog prestanka potrebe za radnim mestima u „Elektroporcelanu“ u Aranđelovcu i u kragujevačkoj „Zastavi“. Međutim, kako tvrde u Tržištu rada, većina od njih su našli uhlebljenje u socijalnom programu, tako da oni koji imaju pet godina do penzije primaju 60 odsto prosečne zarade u Srbiji, dok oni koji imaju dve godine do sticanja uslova za penziju primaju 60 odsto svoje poslednje plate i ne manje od 14.000 dinara.
- Evidentno je da posao najlakše u Kragujevcu sada mogu da dobiju građevinci svih profila od fizičkih radnika do inženjera, farmaceuti koje čeka posao u apotekama, laboratorijama. Odmah se zapošljavaju, bez čekanja, informatičari, zatim školovani za telekomunikacije, elektroinženjeri - kaže Petrovićeva.
Na evidenciji NZS u Kragujevcu ima više od stotinu lekara. Uz njih je i 500 medicinskih sestara za koje su slabi izgledi za zapošljavanje.
- Jedini izlaz za njih je da se presele u druge krajeve Srbije jer je na primer u Vojvodini velika potražnja za lekarima. Iako im se nudi i stan uz stalni posao, a često i pokrivanje troškova specijalizacije, oni ne žele da odu iz Kragujevca. Prošle godine je samo jedna doktorka otišla u Vojvodinu i tamo našla posao - kažu u NSZ.
Na posao tri godine čeka i Dragana Pantić (30) lekar.
- Završila sam Medicinski fakultet i bilo je teško. Učila sam puno, ali nema posla za mene. Probala sam da nađem zaposlenje i u okolnim selima, ali nisam uspela. Putovanje u udaljenije krajeve Srbije je za mene veliki rizik, jer nemam novca da platim stan i da počnem život u nepoznatom mestu. Razočarana sam i sada pokušavam da odem u inostranstvo - kaže ona. Armirač Vukota Stojković (50) tvrdi da za njegovu struku uvek ima posla, ali i da radi na crno.
- Moja firma u kojoj sam nekada radio se ugasila. Mogu da radim legalno, ali ovako zarađujem više novca. Iako mi ne ide staž, kao ni doprinosi koji idu uz posao, više mi se isplati jer dobijam svakih nedelju dana keš na ruke u evrima. Kada mi zatreba lekar, plaćam iz džepa. Znam da to nije dobro kao dugoročno rešenje, ali meni novac treba sada i zato mi je bolje jer radim za dnevnicu od 30 evra - kaže on. (izvor -- BLIC)

2 коментара:

marjan је рекао...

Molio bih kreatora ovog teksta da me uputi gde to može da se nađe posao za lekare u Vojvodini bio bih mu zahvalan ili je to samo puka priča.

Unknown је рекао...

VELIKA JE LAZ DA JE U VOJVODINI VELIKA POTRAZNJA ZA LEKARIMA,DA JE TAKO NE BI U NOVOM SADU NA BIROU BILO 130 LEKARA , NE VERUJTE SVEMU STO SE PISE...DR.