субота, 10. јануар 2009.

„Fijat Srbija“ će čekati bolja vremena

Sledeće nedelje bi trebalo da bude rešena enigma oko posla veka u Kragujevcu. U Srbiju će doputovati visoka delegacija "Fijata", na čelu sa potpredsednikom Alfredom Altavilom i Đovanijem de Filipsom, predsednikom UO "Fijat Srbija", koja će predočiti konkretne planove za kragujevačku fabriku u 2009. godinu. Posle te posete trebalo bi da prestanu spekulacije koje su se mesecima mogle čuti po šumadijskoj prestonici o sudbini našeg proizvođača automobila.

Iako je plan Italijana za eks "Zastavu" i dalje dobro čuvana tajna, "Novac" je iz izvora bliskih fabrici automobila u Kragujevcu saznao da je jedna od najrealnijih opcija odlaganje investiranja uz potpuno prebacivanje proizvodnje "punta" u Srbiju. O ovoj opciji sve glasnije se šuška i u beogradskim krugovima, bliskim izvršnim vlastima Srbije.

"Fijat" bi, naime, tražio da se odloži investicija od 200 miliona evra i proizvodnja novog modela za neka bolja vremena, ali bi za uzvrat ponudio da potpuno preseli proizvodnju popularnog "punta" u Srbiju. Proizvodnja bi porasla do 50.000 komada godišnje ovog popularnog gradskog automobila, a kako bi imao što pristupačniju cenu Italijani bi insistirali na tome da se što više delova uzima od lokalnih proizvođača. Ovakvim rešenjem "Fijat" bi dobio na vremenu, jer je zbog finansijske krize sve manje novca za investiranje, a istovremeno bi bila zadovoljena i srpska strana, jer bi mnogi proizvođači delova bili uključeni u ovu proizvodnju.
Predsednik Samostalnog sindikata fabrike Zoran Mihajlović kaže za "Novac" da je čuo za ovu mogućnost i da će, ukoliko ona bude predložena, tražiti nove progovore sa "Fijatom".
- To bi praktično značilo da "Fijat" nije ispunio svoju obavezu, što znači da onda moramo da uđemo u nove pregovore u kojima bismo tražili zaštitu naših prava. To bi značilo da nema zajedničkog preduzeća Srbije i "Fijata", već bi se dogovorilo partnerstvo kragujevačkog i torinskog proizvođača. U svakom slučaju nećemo biti isključivi i spremni smo da pričamo o bilo kojim rešenjima. Prebacivanje proizvodnje "punta" u Srbiju je bolje rešenje nego da se ništa ne proizvodi. Pored toga, uposlili bi se i naši kooperanti koji bi mogli da proizvode delove, što bi podiglo našu celokupnu privredu - navodi Mihajlović.(BLIC)

Нема коментара: