недеља, 29. август 2010.

Kragujevčani s lutkama kreću u svet

Kragujevac – Pozorište za decu Kragujevac, najmlađe u Srbiji, na jesen putuje u Šangaj. U jednom od najvećih i najboljih kineskih pozorišta za decu, u okviru drugog Međunarodnog lutkarskog festivala „Zlatna magnolija”, od 11. do 18. oktobra, ansambl našeg pozorišta odigraće predstavu „Hrabri olovni vojnik”, u režiji bugarskog dramaturga Todora Valova.

Festival „Zlatna magnolija” jedan je od najprestižnijih u svetu, a kragujevačko Pozorište za decu dobilo je poziv da učestvuje zbog dugogodišnje i uspešne saradnje sa šangajskim, ali i drugim kineskim lutkarskim scenama.

Formiranje lutkarske scene u okviru pozorišta, osnovanog prvog oktobra 2002, nije išlo lako, iako je Kragujevac još od 1994, doduše sa prekidima, slovio za uzornog domaćina lutkarskog festivala „Zlatna iskra”. Pozorište nije imalo svoj prostor, bilo je bez glumaca, bez fundusa i, naravno, nedostajao je novac.

Onda se, kako priča za „Politiku” direktor Pozorišta za decu Kragujevac Zoran Đorić, pojavio gospodin Lju, savetnik za kulturu ambasadora Kine u Srbiji.

– Mi ga sad zovemo Lju Ba, odnosno Ljuba. Sreli smo se sa njim pre šest godina, na jednom prijemu u ambasadi. Predložio nam je da sarađujemo sa šangajskim pozorištem za decu. Tada nam je to bilo daleko, jer to pozorište ima ogromnu zgradu i 300 zaposlenih. No, nismo se uplašili. Oni su 2006. nastupali na našoj „Zlatnoj iskri”, a mi ove jeseni putujemo u Šangaj da na jednom od najvećih festivala u svetu pokažemo koliko vredimo – kaže naš sagovornik.

Predstojeći odlazak za Šangaj nije prvi „izlet” kragujevačkog Pozorišta za decu u svet. Prošle godine su gostovali u Čen Čou, glavnom gradu centralne kineske provincije Ho Nan. Bio je to prvi nastup jednog evropskog pozorišta u tom delu najmnogoljudnije zemlje sveta.

Kragujevačko Pozorište za decu godinama uspešno sarađuje i sa lutkarskim umetnicima iz susedne Bugarske. Osim Todora Valova, predstave su ovde režirali Veselka Kunčeva i Veselin Bajden, a lutke i scenografiju kreirale Stefka Kjuvlijeva, Marijete Golomehova i Emilina Gogeva.

– Lutkarstvo je u Bugarskoj tradicija, a lutkarske scene su tamo prave umetničke institucije. Zato nam je bila potrebna njihova pomoć – objašnjava direktor Đorić.

Živomir Joković, poznati reditelj i jedan od osnivača Pozorišta lutaka „Pinokio”, uključen je u rad Pozorišta za decu Kragujevac od samog njegovog osnivanja. Njegov doprinos je za nas nemerljiv, tvrdi direktor najmlađe lutkarske scene u Srbiji, koji napominje da se Pozorište za decu Kragujevac, iako sada ima svoj ansambl i jednu od najmodernijih sala u zemlji sa 314 mesta, još uvek suočava sa nizom problema, pre svega finansijskim.

– Nas finansira lokalna uprava, a festival „Zlatnu iskru”, iz koga se, zapravo, izrodilo naše pozorište, pomaže i Ministarstvo kulture. Opremu smo, međutim, morali da nabavljamo iz sopstvenih prihoda, a oni nisu veliki. Ulaznice za „Zlatnu iskru”, čije predstave svake godine pogleda oko 6. 000 mališana, besplatne su. Na stalnom repertoaru imamo 14 predstava, ali u jednoj sezoni, u proseku, „izbacimo” tek dve premijere. Možda je za širu javnost to nepoznanica, ali oni koji se bave ovim poslom znaju da su lutkarske predstave često skuplje od dramskih – navodi Đorić.


Spas traže u „umrežavanju”
Problem slabašne produkcije, s kojim se, manje ili više, suočavaju sva pozorišta za decu u Srbiji, mogao bi, međutim, da bude prevaziđen već ove sezone. Paraf na Protokol o saradnji, potpisan juna ove godine, stavili su direktori pozorišta iz Kragujevca, Subotice, Novog Sada, Zrenjanina, Zemuna i Niša, a uskoro bi trebalo da im se pridruži i pozorište „Duško Radović” iz Beograda. Reč je o svojevrsnom „umrežavanju” pozorišta za decu, koja će ubuduće, kako najavljuje naš sagovornik, razmenjivati svoje predstave.
(izvor ::: Politika, Beograd)

Нема коментара: