уторак, 7. октобар 2008.

BIĆE POSLA ZA SVAKOGA!

Dolazak „Fijata" u Kragujevac i njegovo preuzimanje vlasništva nad fabrikom automobila „Zastava" najbolje je rešenje na najbolnije pitanje u Šumadiji - kada i kako rešiti nezaposlenost, izjavio je za Press gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović.

On objašnjava da dolazak Italijana u, kako kaže, rodno mesto automobilske industrije na Balkanu predstavlja jedan od puteva da Kragujevac postane drugi grad u Srbiji.

- Mi smo i pre „Fijata" napravili jedan veliki skok unapred. Postali smo grad za koji se investitori otimaju.

Sve industrijske zone su rasprodate. Dodatno, dolaskom „Fijata" šaljemo još jedan znak da se ovde proizvodi, da ima novca, a istraživanje EU već je pokazalo da je Kragujevac najveće tržište posle Beograda - rekao je Stevanović, i naveo da se sve finansijske institucije već otimaju za lokacije.

Sređivanje infrastrukture

- Dolazak „Fijata" i analize EU su alarm za trgovinske firme kojih je već pun grad, a već imamo sve banke koje postoje u Srbiji. Pred nama je sada sređivanje infrastrukture, na korist „Fijata", i ovog grada, i njegovih građana - kaže Stevanović.

Kragujevčani su ipak nepoverljivi i nestrpljivi, a ono što ih najviše zanima jeste posao u „Fijatu". Stevanović kaže da to koliko će radnika biti zaposleno zavisi prvenstveno od tehnologija koje stignu.

- Vrhunska tehnologija zahteva manje radnika, ali i radnu snagu „za vrhunsko projektovanje i pripreme i vrhunsku kontrolu". U jednom „Audiju" u Inglštatu, koji proizvodi 500.000 vozila godišnje i u kome je sve robotizovano, a na liniji karoserije nema žive duše, radi 32.000 ljudi. Oni su u kontrolama, raznim pripremama i projektovanju. Nije samo direktna proizvodnja mesto gde ljudi mogu da rade - kaže Stevanović, dodajući da se već razmišlja o prilagođavanju školstva u Kragujevcu potrebama „Fijata" za obrazovanom radnom snagom.

Direktor Tehničke škole za mašinstvo i saobraćaj Siniša Kojić već je ostvario kontakt sa predstavnicima „Fijata".

- Uz veliku pomoć ministarstva i Zavoda za unapređivanje obrazovanja škola bi već od narednog septembra mogla da počne sa upisom đaka koji bi na kraju srednje škole mogli da rade u „Fijatu". Imamo tri ogledna odeljenja u kojima deca uče dve godine opšta znanja sa nekoliko smerova, a opredeljuju se za užu specijalizaciju tek na trećoj godini, kada već znaju šta se traži na tržištu rada. Tako će na vreme znati i šta treba „Fijatu" - kaže preduzimljivi Kojić.

Prilika za zaradu

U Centru za razvoj karijere u okviru kragujevačkog univerziteta navode da će „Fijat" odmah biti pozvan da iskaže svoje potrebe za kadrovima.

- Tako bi centar mogao čak i brucošima da pomogne da na vreme rade i da potrebna znanja, kao i praksu, steknu još tokom studija - objašnjava upravnik Centra Marko Banković.

Od povratka italijanskog proizvođača automobila „Fijat" u Kragujevac direktan finansijski interes prvi će osetiti građevinari i hotelijeri, ali i zdravstvo, školstvo, tvrdi stručnjak za privredu i privatizaciju Vlada Vučković. On ističe da Kragujevac, nažalost, nema veliko građevinsko preduzeće.

Vučković navodi da su za realizaciju ugovornih obaveza „Fijata" i Srbije neophodne i firme koje rade mašinski deo instalacija, jer Kragujevac ni u tom delu ne raspolaže potrebnim kapacitetima izvor - PRESS Online)

Нема коментара: